KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12308038
*
nr 1230 8038
Sven Ernkvist
(1891-1978), Sverige
Oljemålning, Högalidskyrkan, signerad, 1942. Olja på duk, 61x48
Sven Ernkvist, svensk målare född i Skövde 1891, död 1978.
Följerätt
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 21 januari 2019
kl 19:59:05
- Tema
21 jan
Stockholm
På Tema Stockholm den 21 januari har vi samlat Stockholmsmotiv av konstnärer som Bengt Olov Abrahamsson, Bertel Bertel-Nordström, Maria Boczewska, Svenolov Ehrén, Bengt Elde, Hans-Erik Eriksson, Bengt ...
Läs mer om Stockholm
- Konstnär/Designer
Sven Ernkvist
Sven Ernkvist, svensk målare född i Skövde 1891, död 1978.
Läs mer om Sven Ernkvist
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: högalidskyrkan kyrkor motiv från södermalm olja olja på duk oljemålning oljemålningar stockholm stockholmiana stockholmsmotiv sven ernkvist sverige södermalm södermalmsmotiv
-
6163 Ojemålningar
2 st, Jan Ölander, Monogramsignerade, yttermått in..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:12
-
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:55
-
5423 Oljemålning
Anders Andrén, Skärgårdsmotiv, "Ejder". Signerad. ..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:16
-
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:55
-
1003 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:56
-
1038 Oljemålning
Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:50
*
Sven Ernkvist
Sven Ernkvist, svensk målare född i Skövde 1891, död 1978.
Läs mer om Stockholm
Läs mer om Sven Ernkvist
nr 1230 8038
Sven Ernkvist
(1891-1978), Sverige
Oljemålning, Högalidskyrkan, signerad, 1942. Olja på duk, 61x48
Sven Ernkvist, svensk målare född i Skövde 1891, död 1978.
Följerätt | |
---|---|
Utgick |
|
Sista tid för bud online: |
måndag 21 januari 2019 |
- Tema
21 jan
Stockholm
PÃ¥ Tema Stockholm den 21 januari har vi samlat Stockholmsmotiv av konstnärer som Bengt Olov Abrahamsson, Bertel Bertel-Nordström, Maria Boczewska, Svenolov Ehrén, Bengt Elde, Hans-Erik Eriksson, Bengt ...Läs mer om Stockholm
- Konstnär/Designer
Sven Ernkvist
Sven Ernkvist, svensk mÃ¥lare född i Skövde 1891, död 1978.Läs mer om Sven Ernkvist
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: högalidskyrkan kyrkor motiv från södermalm olja olja på duk oljemålning oljemålningar stockholm stockholmiana stockholmsmotiv sven ernkvist sverige södermalm södermalmsmotiv
-
6163 Ojemålningar
2 st, Jan Ölander, Monogramsignerade, yttermått in..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:12 -
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:55 -
5423 Oljemålning
Anders Andrén, Skärgårdsmotiv, "Ejder". Signerad. ..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:16
-
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:55 -
1003 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:56 -
1038 Oljemålning
Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:50